Nazywam się Tomek, jestem osobą interesującą się antykami, nie tylko, że je zbieram ale też z mojej kolekcji zrodziła się praca dająca mi utrzymanie. Chcę aby powyższy blog opowiadał o starociach i odsłaniał nieco handel antykami od kuchni.
Moja wiedza w temacie dotyczy głównie zabytkowych mebli i w związku z tym rozważania o nich będą dominującym tematem moich postów.

My name is Tomek, I am an antique furniture admirer and art history lover.
As I mentioned my interests are focused on antique furniture and this is the major subject of my posts.
English is not my native language, please forgive me my mistakes. I'll try to add English desctription to some of my posts, as I see that, there are a lot of international readers. And beside this, it might be a good language exercise.


niedziela, 24 lipca 2011

Nocna szafka w stylu eklektycznym z drugiej połowy XIX wieku.Na koniec jako ciekawostka - stan mebla przed renowacją.Meble eklektyczne są jednymi z najbardziej dekoracyjnych wyrobów w historii rzemiosła. Charakteryzują się one dużą ilością detali rzeźbiarskich, często nawiązują do wyrobów z okresu renesansu, gotyku i klasycyzmu. Elementy architektoniczne wykorzystywane do budowy mebli eklektycznych  dobierano w taki sposób aby stwarzać wrażenie bogactwa. Wyroby o takiej formie miały świadczyć o zamożności domu i jego mieszkańców.
Styl eklektyzmu z architekturze i sztuce przypada na drugą połowę dziewiętnastego wieku. Jest to okres tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa opierającego swoje utrzymanie na przemyśle i rozwoju miast.

Szafka która jest tematem postu pochodzi z lat 1880-90, wykonano ją z drewna orzechowego, posiada blat z czarnego marmuru. Choć jest to mały mebelek to jednak sprawia wrażenie ciężkiego przedmiotu z powodu dużej ilości detali dekoracyjnych. Jednak co ważne wszystkie elementy mebla są ze sobą bardzo dobrze dobrane tworząc bardzo ładną szafkę.
Szafka posiada szufladkę pod blatem oraz drzwiczki w dolnej części. Jest to bardzo ładny i ustawny mebelek który może pełnić szereg różnych funkcji w domu i być jego ozdobą.

Wymiary:  blat 48 x 38 cm, wysokość 85 cm.

3 komentarze:

 1. Styl eklektyczny nazwany inaczej historyzmem jest stylem masowej produkcji zazwyczaj przeciętnej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Eklektyzm i historyzm to są tożsame nazwy więc niema istotnej różnicy którego z tych słów użyjemy, tak przynajmniej moim zdaniem.
  Co do masowej produkcji to prawda: są to meble z początku ery przemysłowej. Jednak dziewiętnastowieczna masowa produkcja ma się nijak do dzisiejszych realiów w jakich funkcjonują współcześni wytwórcy i dystrybutorzy.
  Po pierwsze meble eklektyczne mają konstrukcję wykonaną z prawdziwego drewna, robiono je z zachwianiem prawideł rzemiosła panujących od wieków. Z tą tylko różnicą, że skala wytwórczości była nieco większa ponieważ pozwalało na to użycie maszyn. Jednak podstawowe zasady pracy z drewnem nie różniły się od tych używanych wcześniej.
  Co do jakości to ja jako stolarz powiem szczerze, że chciałbym aby takie standardy jakie stosowano do produkcji mebli w drugiej połowie XIX wieku przetrwały chociaż w niewielkiej części do dzisiejszych czasów. Jeżeli będziemy się posuwać w czasie od XIX wieku do lat współczesnych to gdzieś tak na przełomie lat 1940-50 dojdziemy do kresu prawdziwego stolarstwa opartego na wykorzystaniu drewna i upadku jakości. Przy tym gdyby meble eklektyczne miały być złej jakości to jakim cudem by przetrwały po 100 do 150 lat. Zarówno moim jak i innych ludzi zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie aby można je było używać przez kolejne dziesięciolecia.


  Jestem ciekaw opinii innych osób, może ktoś się jeszcze wypowie. Bardzo proszę o komentarze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na naszym serwisie nie ma co prawda mebli, ale może kogoś zainteresują grafiki:

  www.zbiory.net/search.php?id=230&ord=0

  OdpowiedzUsuń