Nazywam się Tomek, jestem osobą interesującą się antykami, nie tylko, że je zbieram ale też z mojej kolekcji zrodziła się praca dająca mi utrzymanie. Chcę aby powyższy blog opowiadał o starociach i odsłaniał nieco handel antykami od kuchni.
Moja wiedza w temacie dotyczy głównie zabytkowych mebli i w związku z tym rozważania o nich będą dominującym tematem moich postów.

My name is Tomek, I am an antique furniture admirer and art history lover.
As I mentioned my interests are focused on antique furniture and this is the major subject of my posts.
English is not my native language, please forgive me my mistakes. I'll try to add English desctription to some of my posts, as I see that, there are a lot of international readers. And beside this, it might be a good language exercise.


poniedziałek, 18 lipca 2011

Dewocjonalia, religijność i przedstawienia świętych.
Od jakiegoś czasu noszę się chęcią opisania przedmiotów które jakże często spotykamy. Niejednokrotnie są to jedyne zabytkowe wyroby pozostawione w domach naszych przodków. Na skutek zniszczeń wojennych i lat komunizmu polskie domy są ogołocone z antyków: mebli, malarstwa, wyrobów rzemiosła artystycznego itp. Przedmiotami które stosunkowo najlepiej przetrwały zawirowania dziejów są dewocjonalia.
Dzisiaj często nie stanowią bezpośrednio o religijności rodziny bo i religijność w dzisiejszych czasach jest już inna, niejednokrotnie dewocjonalia bywają tylko dopełnieniem wystroju wnętrza.  Jednak to silna wiara naszych dziadków i rodziców pozwoliła na zachowanie tak dużej ilości przedstawień świętych do naszych czasów.
Kultura tworzenia i posiadania przedstawień świętych ma swoje głębokie korzenie wywodzące się z wiary. Życie ludzi w dawnych wiekach przepojone było religijnością. W ludowej wierze było miejsce dla licznych świętych i patronów których przedstawienia odwzorowywano na obrazach i rzeźbie oddając tym samym należną im cześć. Podstawowym nurtem była powszechność kultu Chrystusa i Maryi jednak równolegle tworzono motywy związane z kultem licznych świętych - patronów, obrońców i orędowników we wszelkich troskach i cierpieniach.
Liczne wizerunki świętych spotykane w domach, kościołach, przyrożnych kapliczkach to stały element naszego krajobrazu to dowód tradycji i wartości panujących w społeczeństwie. Domowe obrazy i rzeźby, przedmioty kultu, odwzorowani na nich święci byli bardzo bliscy ludziom, przedstawieni w artystycznych wizjach dawali poczucie bezpieczeństwa i związku z wiarą.
Jak już wspomniałem dzisiejsza religijność jest inna i tym samym święci nie mają już tak silnego znaczenia w życiu. Jednak przedmioty które są ich obrazem darzymy szacunkiem, warto aby przetrwały jak najdłużej.

2 komentarze:

 1. Witam:) Śliczne figurki Matki Boskiej. Czy są gdzieś do nabycia?
  Pozdrawiam ciepło Ania

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, dziękuję za komentarz.
  Figurki tego typu mamy w sprzedaży, można je zobaczyć u nas siedzibie firmy. W wypadku gdyby nie miała Pani możliwości dojechać osobiście to mogą też zostać wystawione w serwisie Allegro w umówionym czasie. Szczegóły możemy ustalić przez e-mail bądź telefonicznie.
  Pozdrawiam, Tomek.

  OdpowiedzUsuń