Nazywam się Tomek, jestem osobą interesującą się antykami, nie tylko, że je zbieram ale też z mojej kolekcji zrodziła się praca dająca mi utrzymanie. Chcę aby powyższy blog opowiadał o starociach i odsłaniał nieco handel antykami od kuchni.
Moja wiedza w temacie dotyczy głównie zabytkowych mebli i w związku z tym rozważania o nich będą dominującym tematem moich postów.

My name is Tomek, I am an antique furniture admirer and art history lover.
As I mentioned my interests are focused on antique furniture and this is the major subject of my posts.
English is not my native language, please forgive me my mistakes. I'll try to add English desctription to some of my posts, as I see that, there are a lot of international readers. And beside this, it might be a good language exercise.


wtorek, 8 lutego 2011

Serwantka Chippendale, komoda ludwikowska, komoda biedermeier z intarsją, sekretarzyk barkowy.

Pragnę zaprezentować cztery meble o które ostatnio powiększyła się moja oferta.

  • Pierwsza będzie serwantka w stylu Chippendale wykonana na początku XX wieku około 1930 roku. Jest to pełen uroku mebel o lekkiej i dekoracyjnej formie. Serwantkę zrobiono z użyciem drewna orzechowego, zdobią ją starannie dobrane detale rzeźbiarskie. Mebel jest bardzo dobrze zachowany w oryginalnym stanie. Zdjęcie przedstawia ją bez półek w nadstawce jednak oryginalne półki są dostępne, wykonano je ze szkła. 


  • Bardzo ciekawie prezentuje się drugi z mebli, a mianowicie komoda w stylu Ludwika XVI z czterema szufladami, druga połowa XIX wieku. Komodę wykonano z użyciem oklein z mahoniu piramidalnego. Jest to wyjątkowo starannie wykonana komoda z ciekawie dobranymi zdobieniami. Nie chcę się rozwodzić - mówiąc prosto: mebel przykuwa uwagę.  Dodatkowym atutem  komody jest jej dobry i oryginalny stan zachowania, jedyny mankament to późniejsze secesyjne okucia.   • Pozostając w temacie komód pragnę także zaprezentować piękną, mahoniową komodę biedermeier z intarsjami. Jest to bardzo szlachetny mebel z lat sześćdziesiątych XIX wieku. Komoda wyróżnia się pięknym i spokojnym kształtem, jej linie są podkreślone przez żyłkowania wykonane z jasnej okleiny. Jest to nieduży mebel, bardzo ustawny i funkcjonalny. Stan zachowania zważywszy na wiek jest całkiem dobry: nie ma śladów po owadach, okleiny nie mają ubytków ani odspojeń. Komoda wymaga głównie odnowienia politury i uzupełnienie szyldów przy zamkach.   • Ostatnim z mebli który zamyka dzisiejszy post będzie komoda do pisania - sekretarzyk barokowy. Mówiąc ściślej jest to blisko stuletnia kopia barkowego mebla wykonana bardzo wiernie na przełomie XIX i XX wieku. Komoda jest bardzo ładna, zdobią ją piękne okucia, okleiny mahoniowe, oraz bardzo charakterystyczne krzywizny boków i szuflad. Komoda posiada cylindryczne zamknięcie w nadstawie które samoczynnie otwiera się wraz z wysuwaniem blatu do pisania. Jest to rzadki przedmiot i godny uwagi. Mebel tak jak poprzednie jest dobrze zachowany. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz