Nazywam się Tomek, jestem osobą interesującą się antykami, nie tylko, że je zbieram ale też z mojej kolekcji zrodziła się praca dająca mi utrzymanie. Chcę aby powyższy blog opowiadał o starociach i odsłaniał nieco handel antykami od kuchni.
Moja wiedza w temacie dotyczy głównie zabytkowych mebli i w związku z tym rozważania o nich będą dominującym tematem moich postów.

My name is Tomek, I am an antique furniture admirer and art history lover.
As I mentioned my interests are focused on antique furniture and this is the major subject of my posts.
English is not my native language, please forgive me my mistakes. I'll try to add English desctription to some of my posts, as I see that, there are a lot of international readers. And beside this, it might be a good language exercise.


sobota, 9 marca 2013

Zabytkowe okna po renowacji.

Kilka lat temu odnawiałem zabytkowe dębowe okna z początku XIX wieku pochodzące ze starego dworku. Ona przed renowacją były w fatalnym stanie, wymagały gruntownej renowacji: stara farba była bardzo gruba i spękana - łuszczyła się na całej powierzchni, niektóre z połączeń w ramie były poluzowane, okucia nie działaby ponieważ były zardzewiałe i zaklejone przez farbę. 
Podczas renowacji należało usunąć całą farbę z ram i okuć, oczyścić z kitu ramy aby można było oprawić nowe szyby. Okna zostały rozebrane niemal na części ponieważ wiele z elementów należało ponownie skleić.
W każdym razie po wykonaniu wszystkich prac, po malowaniu i wstawieniu szyb odnowione okna prezentowały się pięknie.
Antique windows after the restoration.
This is the set of antiques windows from the first part of XIX century. Windows are made from oak. I forgot to make pictures before renovation, original paint was cracked, all the glasses were broken. 
We carefully removed the old paint, we glued again some of the parts in the frame, new glasses were framed. The fittings were polished and oiled to make them wholly functional.


4 komentarze:

 1. Tomku, te okna są przepiękne. Szkoda, że już nigdzie nie dam rady ich wsadzić. :( Może trzeba by pomyśleć o dobudowaniu jakiegoś pokoju :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można dobudować ganek lub werandę dla takich okien :)
   Dziękuję za miły komentarz i pozdrawiam serdecznie,
   Tomek.

   Usuń
 2. Są przepiękne! rozmarzyłam się...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też te okna się bardzo podobają i dla tego gdy odnalazłem ich zdjęcia w komputerze to postanowiłem je opublikować.

   Pozdrawiam, Tomek :)

   Usuń