Nazywam się Tomek, jestem osobą interesującą się antykami, nie tylko, że je zbieram ale też z mojej kolekcji zrodziła się praca dająca mi utrzymanie. Chcę aby powyższy blog opowiadał o starociach i odsłaniał nieco handel antykami od kuchni.
Moja wiedza w temacie dotyczy głównie zabytkowych mebli i w związku z tym rozważania o nich będą dominującym tematem moich postów.

My name is Tomek, I am an antique furniture admirer and art history lover.
As I mentioned my interests are focused on antique furniture and this is the major subject of my posts.
English is not my native language, please forgive me my mistakes. I'll try to add English desctription to some of my posts, as I see that, there are a lot of international readers. And beside this, it might be a good language exercise.


czwartek, 11 września 2014

Komplet sześciu krzeseł, historia renowacji.

Swego czasu trafiły mi się krzesła które bardzo mi się spodobały ale miały pewne braki ;) Były to dębowe krzesła z początku XX wieku, bardzo ładne o klasycznej linii. Trzy z sześciu krzeseł były kompletne, a w pozostałych trzech brakowało przednich nóg, fragmentów ramy oraz poduszek.


Pomijając fakt brakujących elementów konstrukcyjnych, krzesła były w stosunkowo dobrym stanie, co najważniejsze drewno było zdrowe (bez śladów po owadach), należało głównie posklejać poluzowane łączenia i odnowić politurę.
 Krzesła były sygnowane, miały też ciekawie wykonaną tapicerkę z użyciem pojedynczej sprężyny.Prace rozpoczęliśmy od demontażu poluzowanych części konstrukcji, następnie przyszła kolej na klejenie. W tzw. międzyczasie gdy wysychał klej na krzesłach  przygotowaliśmy kopie brakujących fragmentów ram oraz odtworzyliśmy nogi.

Krzesła po dorobieniu brakujących części i sklejeniu wyglądały już całkiem dobrze. Jako, że nie było możliwości aby odtworzyć poduszki w siedziskach w oryginalnej postaci zdecydowaliśmy się na zrobienie nowych ram do poduszek i obsadzenie tapicerki na pasach.To już prawie koniec prac, no może za szybko powiedziane ;)
Po tym jak zakończyliśmy prace stolarskie pozostało do zrobienia oczyszczenie ram z resztek starej politury. Starą politurę usunęliśmy głównie przy użyciu papieru ściernego. Niektóre z elementów (zwłaszcza dekoracje rzeźbiarskie na oparciu) wymagały użycia zmywaczy chemicznych  ponieważ szlifując można by było zatrzeć kształt i rysunek rzeźbień.
Po oczyszczeniu ram, całość została wybarwiona, postaraliśmy się o to aby zniwelować różnice w kolorach pomiędzy nowym i starym drewnem.  Po wybarwieniu cała powierzchnia drewna została pokryta politurą szelakową.


No i na sam koniec pozostała tylko tapicerka, do obicia poduszek wybraliśmy pluszowy materiał w kolorze oliwki.
5 komentarzy:

 1. Fantastyczna robota, naprawdę estetyczny efekt końcowy. To bardzo dobrze, że jest ktoś kto wykonuje takie naprawy ;) Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale SUPER!!!! Są piękne. Tomku, a ile razy kładłeś politurę? Wiem, ze trzeba dużo, ale te wyglądają pięknie nasycone. Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj,
   cieszę się, że się Tobie podobają.
   Co do politury to żeby sobie ułatwić można pierwsze 3 lub 4 warstwy nałożyć pędzlem. Trzeba przy tym uważać żeby nie zrobić zacieków. Dobrze jest też odczekać aż każda z warstw porządnie wyschnie i dokonać potem szlifowania gładkim papierem na przykład o gradacji 400. Całość po szlifowaniu przecieramy bawełnianą szmatką żeby starannie odkurzyć.
   Po takim wstępnym politurowaniu można przystąpić do nakładania politury tamponem. To jaki chce sie uzyskać stopień połysku zależy tylko od ilości położonych warstw, im więcej tym wyższy połysk. Warto też jest dodać w trakcie politurowania tamponem odrobinę oleju lnianego.
   Na tych krzesłach efekt nasycenia politurą był dosyć łatwy i szybki do uzyskania ponieważ są to dębowe krzesła. Generalnie dębowe drewno daje się bardzo łatwo politurować i nie wymaga wielu warstw politury.

   Pozdrawiam, Tomek.

   Usuń
 3. Thanks very nice blog!

  OdpowiedzUsuń