Nazywam się Tomasz Wrzesiński. Jestem osobą interesującą się antykami. Nie tylko je zbieram ale także odnawiam, przywracam im dawną świetność. Z mojego kolekcjonerstwa zrodziła się praca dająca mi utrzymanie.
Witam na mojej stronie internetowej, która jest jednocześnie blogiem opowiadającym o mojej działalności zawodowej oraz o fascynacji antykami, którą chciałbym się podzielić.

środa, 4 grudnia 2013

Piękna stara witryna, Śląski mebel z lat dwudziestych.

Witryny i serwantki to chyba jedne z najładniejszych mebli jakie wytwarzano. Oczywiście trudno jest wartościować je względem innych mebli, jednak ja osobiście bardzo je lubię i dla tego uważam, że są ładne.

Przy tej okazji chcę się podzielić zdjęciami witryny którą posiadam w swojej kolekcji. Jest to mebel pochodzący z terenu Śląska, który w bardzo dobrym stanie dotrwał do naszych czasów.
Serwantka jest przykładem doskonałego wzornictwa i wysokiej jakości wykonania. Wyróżnia ją kształt i wspaniale dobrane dekoracje rzeźbiarskie. Jest to mebel jedyny w swoim rodzaju, przedmiot tej klasy bardzo rzadko pojawia się na rynku antykwarycznym.











Jest to mebel wykonany z użyciem dębowego drewna. 
Serwantka posiada jedne drzwiczki, wyposażono ją w półki o regulowanej wysokości, nie jest rozbieralna do transportu. Wszystkie detale w meblu są oryginalne, ogólnie mebel był bardzo szanowany, na drewnie nie ma śladów po owadach. 
WYMIARY: szerokość 116 cm, głębokość 39 cm, wysokość 180 cm.



niedziela, 3 listopada 2013

Piękno, styl i charakter ;-)







Czasem przeglądając internet lub będąc gdzieś na giełdach staroci widzę rzeczy niepowtarzalne, takie perełki, przedmioty jedyne w swoim rodzaju. Czy są piękne - może dla tych co je stworzyli są najładniejsze, a dla reszty ludzi to różnie ;-)
Co jakiś czas będę publikował takie kwiatki pod wspólnym tytułem - "Piękno, styl i charakter". Te publikacje może staną się moim skromnym wkładem w ogólnie rozumiane pojęcie Dizajnu.
To co widać powyżej to stolik z myśliwskiego domku znaleziony na ebay.de .

czwartek, 6 czerwca 2013

Naprawa wyplatanych siedzisk i oparć w starych krzesłach.


Bardzo częstą sytuacją przy renowacji krzeseł jest konieczność odnowienia plecionek w oparciach i siedziskach. Są dwa sposoby naprawy w takich sytuacjach: odtworzenie plecionki lub zastąpienie jej poduszką z obiciem materiałowym. Plecionkę można bez większego ryzyka odtworzyć gdy konstrukcja ram krzeseł nie jest spękana lub uszkodzona przez owady. W wypadku gdy rama jest osłabiona należy rozważyć wykonanie poduszek z obiciem z materiału. Ponieważ gdybyśmy odtworzyli plecionkę to przenoszone przez nią naprężenia mogłyby doprowadzić do połamania lub oderwania drewnianych elementów.

Często zdarzało mi się, że naprawiałem z pomocą znajomego mi tapicera uszkodzone plecionki,  jednak nie  o tym zamierzam napisać. Chcę się skupić na sposobie który stosuję aby zastąpić splot rattanowy innym rodzajem tapicerki.

Po wycięciu resztek nici ratanowych i odnowieniu ram krzeseł pojawia nam się taki oto widok.


Aby wypełnić widoczny na zdjęciu otwór zazwyczaj stosuję sklejkę o grubości 3 mm. Taka sklejka jest o tyle dobra, że jest wystarczająco mocna, jest przy tym elastyczna i równomiernie rozkłada obciążenia na ramie.
Sklejkę starannie przycinam na kształt wgłębienia w ramie siedziska i pozwalam aby tapicer przymocował ją  do konstrukcji zszywkami wraz z obiciem. Mocowanie na zszywki lub gwoździe tapicerskie pozwala na swobodniejszą pracę elementów ramy i siedziska, gdybym sklejał te elementy to siedzisko mogłoby mieć mniejszą elastyczność.



Po wykonaniu tapicerki gotowe krzesła wyglądają bardzo ładnie i są w pełni funkcjonalne.



Dodatkowo aby uzyskać ładny wygląd również od spodu krzesła to można zasłonić użytą sklejkę opinając na niej szary materiał. 


Ważna uwaga - sklejkę stosujemy na siedziska, a do oparć wystarczy odpowiednia tektura.


sobota, 9 marca 2013

Zabytkowe okna po renowacji.

Kilka lat temu odnawiałem zabytkowe dębowe okna z początku XIX wieku pochodzące ze starego dworku. Ona przed renowacją były w fatalnym stanie, wymagały gruntownej renowacji: stara farba była bardzo gruba i spękana - łuszczyła się na całej powierzchni, niektóre z połączeń w ramie były poluzowane, okucia nie działaby ponieważ były zardzewiałe i zaklejone przez farbę. 
Podczas renowacji należało usunąć całą farbę z ram i okuć, oczyścić z kitu ramy aby można było oprawić nowe szyby. Okna zostały rozebrane niemal na części ponieważ wiele z elementów należało ponownie skleić.








W każdym razie po wykonaniu wszystkich prac, po malowaniu i wstawieniu szyb odnowione okna prezentowały się pięknie.




Antique windows after the restoration.
This is the set of antiques windows from the first part of XIX century. Windows are made from oak. I forgot to make pictures before renovation, original paint was cracked, all the glasses were broken. 
We carefully removed the old paint, we glued again some of the parts in the frame, new glasses were framed. The fittings were polished and oiled to make them wholly functional.


środa, 6 marca 2013

Bardzo ładne meble do jadalni.


Jest wiele pomysłów na aranżację jadalni jednak wszystkie one mają wspólny mianownik - każdemu zależy aby jadalnia była czymś więcej niż tylko miejscem do spożywania posiłków. Niezależnie od tego czy ktoś urządza ją  nowocześnie czy w starym stylu, każdy pragnie aby to wnętrze było ładne.

Chcę zaprezentować komplet reprezentacyjnych mebli do jadalni z lat 1910-30 które wykonano w Anglii. W skład kompletu wchodzi bardzo duży i ładny stół, cztery krzesła i dwa fotele.



 Stół posiada duże rozmiary i dodatkowo się rozkłada. Stół jest doskonale zachowany w oryginalny stanie i wspaniale się prezentuje. Oprócz bardzo dobrego stanu technicznego ma wyjątkowo ozdobne nogi oraz rzeźbioną listwę na obwodzie blatu. Nogi są wyposażone w ukryte w ich podstawie mosiężne kółka. Niezwykle ciekawy jest mechanizm rozkładania blatu: blat się rozkłada przez pokręcanie korbą (korba jest w zestawie).




Równie ciekawie jak stół prezentują się krzesła i fotele, całość w zestawie robi bardzo dobre wrażenie, wszystkie  meble komponują się bardzo ładnie ze sobą. I co najważniejsze wszystkie meble są bardzo wygodne: stół ma odpowiednią wysokość i bardzo szeroki blat, co się dobrze sprawdza przy biesiadach rodzinnych gdy należy ustawić na nim sporo potraw, krzesła wyposażono w wygodne i szerokie siedziska z tapicerką na sprężynach.

Wszystkie z opisanych mebli są dobrze zachowane w oryginalnym stanie i od razu nadjadą się do wstawienia do domu. Posiadają co prawda pewne ślady użytkowania ale nie są to wady które by były dyskwalifikujące, jest to raczej rodzaj naturalnej patyny.
Na żadnym z przedmiotów nie ma śladów po owadach. Konstrukcja stołu i krzeseł jest bardzo stabilna. Politura jest bardzo dobrze zachowana na stole, nieco gorzej prezentują się krzesła ponieważ widać na nich pewną ilość zarysowań. Tapicerka na krzesłach jest w dobrym stanie i ładnie się prezentuje.
Najpoważniejszym mankamentem prezentowanego kompletu jest plama która jest widoczna na pomocniczych blatach używanych do rozkładnia stołu. Główny blat nie ma tego typu uszkodzeń.


WYMIARY STOŁU: szerokość blatu 136 cm, długość blatu 175 cm, długość po rozłożeniu do 250 cm, wysokość stołu 76 cm.
WYMIARY KRZESEŁ: szerokość 50 cm, głębokość 43 cm, wysokość siedziska 50 cm, wysokość oparcia 93 cm.
WYMIARY FOTELI: szerokość 50 cm, głębokość 46 cm, wysokość oparcia 95 cm.

Gdyby ktoś był zainteresowany zakupem tych mebli to zapraszam do negocjacji.

niedziela, 17 lutego 2013

Historia pewnej sekretery.

Przez kilka lat w moim magazynie stała sobie całkiem niepozornie pewna sekretera. Kupiłem ją od poprzednich właścicieli po tym jak została nieznacznie uszkodzona podczas przeprowadzki. Podczas wspomnianej przeprowadzki odkleiło się kilka ozdobnych listew oraz uszkodzeniu uległy tylne nogi.
Planowałem, że zaraz po zakupie przyszykuję sekreterę do dalszej odsprzedaży ale początkowo coś mnie odciągnęło i tak mebel czekał na swoją kolej ponad trzy lata.



Gdy wreszcie wziąłem ją do warsztatu, przykleiłem listwy, zmieniłem nogi, kupiłem i zamontowałem nowe (właściwe dla epoki) uchwyty do szuflad i poprawiłem mocowanie korony na zwieńczeniu. Po odkurzeniu i wypolerowaniu politury sekretera objawiła się w swoim właściwym obliczu.








Jest to zabytkowa sekretera z lat 1880-90 w stylu eklektycznym. Jest to wyjątkowy mebel który wyróżnia się z pośród sobie podobnych. Sekretera posiada bardzo ładny kształt, zdobią ją piękne okleiny oraz interesujące dekoracje rzeźbiarskie.
Mebel posiada tajną skrytkę.
Sekretera jest bardzo dobrze zachowana w oryginalnym stanie, ma ładną politurę która dobrze oddaje barwę i rysunek drewna. Mebel ma prawie wszystkie oryginalne elementy.
  WYMIARY: szerokość 107 cm, głębokość 59 cm, wysokość do podstawy korony 171 cm, wysokość wraz z koroną 201 cm, wysokość blatu po otwarciu klapy 81 cm, wielkość blatu 85 x 58 cm.

Gdyby ktoś chciał kupić tą sekreterę to zapraszam do kontaktu.

sobota, 26 stycznia 2013

Niciak w stylu biedermeier - jak z podręcznika historii sztuki.

Jest wiele mebli w stylu biedermeier które zasługują na uwagę. Są to przedmioty w których doskonałość formy współgra z wysokiej klasy rzemiosłem.
Biedermeier jest pierwszym okresem w historii sztuki w którym w dziedzinie meblarstwa kładziono tak wysoki nacisk na eksponowanie piękna ukrytego w drewnie. Rysunek i barwa drewna odgrywały w tym czasie bardzo ważną rolę jako element dekoracyjny w meblu. Proste formy mebli doskonale eksponowały zdobnicze walory drewna.  Wcześniej drewno było głównie surowcem  który służył do budowy mebli o bogatej formie.  W okresie biedermeieru uległa zmianie filozofia wytwarzania mebli - bogactwo formy zastąpiono prostą i czytelną konstrukcją eksponującą wysoką jakość rzemiosła i naturalne piękno użytego materiału. Kładziono przy tym wyższy niż wcześniej nacisk na funkcjonalność wykonywanych wyrobów.

Bardzo dobrym przykładem mebla biedermeierowskiego jest poniższy stolik niciak. Jest to mebelek o prostej formie który potrafi zaskoczyć swym kształtem. Jednak kształt mebelka nie przysłania rysunku drewna, wręcz przeciwnie - barwa i rysunek użytego drewna doskonale komponuje się dając niezwykły efekt.
Stolik oprócz wyróżniającej się formy ma bardzo funkcjonalne rozwiązania które służyły wygodzie jego użytkownika. Jest to stolik do robótek, często zwany niciakiem. Kobieta która mogła spędzać przy nim długie godziny pracując nad haftami lub szydełkując miała dzięki zastosowanym szufladkom i skrytkom wszystkie narzędzia i materiały pod ręką. Praca przy takim mebelku musiała być o wiele przyjemniejsza.











Prezentowany stolik pochodzi z stosunkowo późnego okresu, wykonano go w drugiej połowie XIX wieku. Niciak posiada dębową konstrukcję którą pokrywają okleiny z drewna mahoniowego.  Niciak posiada otwierany blat, szufladkę oraz wysuwany schowek który jest oklejony dekoracyjny suknem.
Stolik jest zachowany w oryginalnym stanie, wymaga kilku prac konserwatorskich. Jego głównym mankamentem jest wyjęcie blatu oraz plama na suknie.

WYMIARY:    blat 43 x 32 cm, wysokość 74 cm.

Jest to mebel jak z podręcznika historii sztuki. Takie przedmioty bardzo rzadko się pojawiają, są to prawdziwe obiekty kolekcjonerskie.

Gdyby ktoś był zainteresowany zakupem tego przedmiotu to proszę o kontakt.

------ & ------