Nazywam się Tomasz Wrzesiński. Jestem osobą interesującą się antykami. Nie tylko je zbieram ale także odnawiam, przywracam im dawną świetność. Z mojego kolekcjonerstwa zrodziła się praca dająca mi utrzymanie.
Witam na mojej stronie internetowej, która jest jednocześnie blogiem opowiadającym o mojej działalności zawodowej oraz o fascynacji antykami, którą chciałbym się podzielić.

środa, 2 listopada 2011

Stare kieliszki.

Może rzecz jest niepozorna ale warto o niej wspomnieć. Mam na myśli stare kieliszki, nie każdy zdaje sobie sprawę jakie bogactwo form się w nich kryje. Ogólnie stare, zabytkowe szkło to bardzo ciekawy dział historii sztuki.
Dla wielu osób stare szkło w tym kieliszki ma dużo uroku, może nawet więcej niż porcelana.  Ja przynajmniej do takich należę.  Fascynuję się zwłaszcza kieliszkami wykonywanymi ręcznie przez dawnych szklarzy. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo trudno jest zdobyć okazy szkła starsze niż stuletnie. Pamiętam swoją kolekcję kieliszków którą zgromadziłem kilkanaście lat temu, były w niej tylko te z rwanego szkła z terenu Śląska, zebrałem w sumie kilkanaście egzemplarzy. Największą ciekawostką mojej dawnej kolekcji było to, że wszystkie one były firmowane: były na nich loga wytwórni likierów, wódek, nazwy restauracji. Piękne ozdoby z emalii, malowane ręcznie i wypalane. Niestety na skutek pewnej potrzeby inwestycyjnej pozbyłem się całego zbioru wiele lat temu. Wydawało mi się, że po pewnym czasie odkupię podobne egzemplarze jednak do dzisiaj mi się nie udało. Po prostu z czasem tego typu przedmioty niemal całkowicie zniknęły z giełd i antykwariatów, szkoda.
Ale wciąż jest wiele innych kieliszków o ciekawych kształtach które są pięknie wykonane i godne uwagi.


Most of my posts on this blog treat about antique furnitures.  But beside the furnitures an integrated set of the interior are small items, decorative and everyday appliances.
This post is dedicated to old glasses, there are plenty of different glasses forms due to the age and craft history.
Some of the glasses from this post are handmade by craftsmen, some of them are made in the molds. Most of the presented glasses comes from the nineteenth century, many where made in the twenty century up to the 1960.
Some of the glasses are very simple, some have interesting decorations handmade by the grinders, everyone seems to be an interesting piece of art.2 komentarze:

 1. Witam , imponująca kolekcja i ciekawy temat ja w swojej kolekcji posiadam trochę kieliszków tak zwanych Remerów z Hortensji . Akurat huta szkła Hortensja była w moim rodzinnym mieście Piotrkowie Trybunalskim. No i oczywiście łatwiej o szkło w tym rejonie , do zbioru dołączyłem łabędzie i ryby z kolorowego szkła . Wydaje mi się , że najtrudniejszą sprawą jeśli chodzi o szkło jest jego datowanie. Brakuje katalogów szkła XIX i XX w.hut polskich zwłaszcza szkła popularnego, użytkowego. Pozostaje jedynie wymiana wiedzy między kolekcjonerami, Chętnie się dowiem coś więcej na ten temat.
  Pozdrawiam
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, dziękuję za komentarz.
  Bardzo lubię stare szkło, a zwłaszcza kieliszki, te które są prezentowane w powyższym poście są ładne. Jednak nie są specjalnie stare, większość pochodzi z początku XX wieku, kilka z nich wykonano nawet w lata 1950-60.
  U nas w mieście też jest huta szkła która działa od wielu lat, robią w niej butelki i szkło do zniczy. Dawniej hutnicy w wolnych chwilach wykonywali kolorowe ryby i miniaturowe zwierzątka, pamiętam wiele takich wyrobów z domów znajomych mi osób.

  Dzisiaj jest trudno o ciekawe książki w temacie, sam mam kilka z dawnych lat w mojej bibliotece.
  - "Polskie Szkło do połowy XIX wieku", praca zbiorowa, wydane przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo, Wrocław 1982.
  - "Polskie Rzemiosło Artystyczne", Jan Samek, wydane przez Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1984.
  - "Z Dziejów Szklarstwa Na Dolnym Śląsku", A. Chrzanowska, W. Gluziński, Z. Kwaśny, W. Trznadel, wydane przez Dolnośląskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Wrocław 1974.

  Niektóre z tych książek można kupić na Allegro.
  Pozdrawiam, Tomek.

  OdpowiedzUsuń