Nazywam się Tomasz Wrzesiński. Jestem osobą interesującą się antykami. Nie tylko je zbieram ale także odnawiam, przywracam im dawną świetność. Z mojego kolekcjonerstwa zrodziła się praca dająca mi utrzymanie.
Witam na mojej stronie internetowej, która jest jednocześnie blogiem opowiadającym o mojej działalności zawodowej oraz o fascynacji antykami, którą chciałbym się podzielić.

poniedziałek, 31 stycznia 2011

Nasze prace - renowacja antyków.
Zakład który prowadzę istnieje od 1979 roku - jesteśmy rodzinną firmą, zawsze była to stolarnia wykonująca głównie prace w drewnie. Przez szereg lat realizowaliśmy różne projekty: przez całe lata osiemdziesiąte poprzedniego stulecia wykonywaliśmy prace we wnętrzach sakralnych w tym czasie mój ojciec Tadeusz zrobił wiele ołtarzy, ławek i konfesjonałów. Często bywały to bardzo trudne zadania, wymagające wiedzy i umiejętności. W latach dziewięćdziesiątych dodatkowo wykonywaliśmy schody z litego drewna. W tym samym czasie ja po zakończeniu studiów powoli przymierzałem się do renowacji mebli. Od około 1994 roku prace renowacyjne stanowiły coraz większy udział w realizacjach naszego zakładu aby stać się docelowo naszym głównym zajęciem. Antyki które odnowiliśmy znajdują się u klientów prawie w całym kraju. Jednak większość usług realizujemy dla mieszkańców Śląska. Główne miasta i powiaty do których trafiają nasze prace to: Wrocław, Opole, Kluczbork, Kępno, Wieruszów, Wieluń, Olesno, Kłobuck, Lubliniec, Strzelce Opolskie, Brzeg, Oleśnica, Oława.
Aby dokładniej scharakteryzować jak wygląda renowacja antyków w naszej pracowni posłużę się tekstem z mojej strony internetowej - www.antyk.opole.pl . Wydaje mi się przez wiele lat od kiedy zajmujemy się antykami nabrałem doświadczenia i wiedzy odpowiedniej do fachowego odnawiania nawet bardzo zniszczonych okazów. 

Świadczymy usługi w zakresie szeroko rozumianej renowacji zabytkowych mebli i wyrobów z drewna. Nasz zakład posiada duże doświadczenie we wszelkich pracach stolarskich i konserwatorskich. Posiadamy doskonale wyposażony warsztat we wszelkie urządzenia i materiały niezbędne do kompleksowego odnowienia powierzonych nam przedmiotów. Ponadto współpracujemy z rzemieślnikami w zawodach związanych z naszą branżą: rzeźbiarz który potrafi odtworzyć każdy detal w drewnie i polichromii, tapicer umiejący odnawiać meble z użyciem starych technologii, zegarmistrz specjalizujący się w naprawie zabytkowych mechanizmów zegarów, szklarz który potrafi wykonać wyroby ze szkła kryształowego. Podczas odnawiania stosujemy wszelkie zabiegi i materiały zgodnie z ich historycznym i technologicznym odniesieniem tak aby skutek naszych prac przynosił możliwie jak najlepszy efekt.
Realizujemy prace w zakresie:

1/ renowacji wszystkich typów mebli skrzyniowych: szaf, komód, kredensów, stołów, biurek, itp.
2/ renowacja mebli tapicerowanych: krzesła, fotele, sofy.
3/ renowacji zegarów, odnawiamy skrzynie i mechanizmy.
4/ renowacja i odtwarzanie wyrobów rzeźbiarskich: ramy, rzeźby.
5/ renowacja zabytkowych elementów architektonicznych i wyposażenia wnętrz wykonanych z drewna: boazerie, drzwi, schody, sufity.
6/ renowacja wyposażenia wnętrz sakralnych: ławki, ołtarze, konfesjonały, elementy architektoniczne wykonane z drewna itp. 

Podczas renowacji każdy z mebli odnawiamy bardzo starannie, dbamy zarówno o jego wygląd zewnętrzny jak i środek i plecy. Jeżeli tego wymaga sytuacja dokonujemy niezbędnych uzupełnień i zatruwamy elementy zaatakowane przez owady lub grzyby. Powierzchnie zewnętrzne wykańczamy tradycyjnie politurą szelakową ewentualnie woskiem lub lakierem - jeżeli jest takie życzenie klienta. Dobieramy właściwe okucia i uruchamiamy zamki w meblach, dorabiamy także kluczyki meblowe. W wypadku mebli tapicerowanych jesteśmy w stanie odnowić konstrukcję drewnianą i odtworzyć całą tapicerkę, wszystko zgodnie z zasadami pracy przy zabytkowych meblach i według życzeń właściciela przedmiotu. Zegary odnawiamy kompleksowo jak i same skrzynki. Podczas kompleksowej renowacji zegara my zajmujemy się skrzynią i w tym samym czasie współpracujący z nami zegarmistrz odnawia mechanizm.

Poniżej znajdują się zdjęcia przykładowych prac przeprowadzonych w naszym zakładzie
(można je powiększyć po kliknięciu na miniaturkę). 


3 komentarze:

 1. Efekt renowacji mebli jest naprawdę zjawiskowy. Niesamowite jak umiejętne zajęcie się starym meblem, zmienienie jego koloru i uchwytów może uczynić mebel jakby był on nowym. Przepiękne dzieła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   dziękuje za bardzo miły komentarz, cieszy mnie bardzo, że moje prace mogą się podobać.
   Pozdrawiam, Tomek.

   Usuń
 2. Sposób jaki kamień stał się szkliście wypolerowany

  MECHANICZNIE I RĘCZNIE

  https://www.youtube.com/watch?v=mrdWsah2Zqg

  https://www.youtube.com/watch?v=-8R2ztRRZGw

  Proszę podać adres wyślę małe opakowanie na próbę

  Pozdrawiam Krzysiek Piotrowski 509 610 503

  OdpowiedzUsuń