Nazywam się Tomasz Wrzesiński. Jestem osobą interesującą się antykami. Nie tylko je zbieram ale także odnawiam, przywracam im dawną świetność. Z mojego kolekcjonerstwa zrodziła się praca dająca mi utrzymanie.
Witam na mojej stronie internetowej, która jest jednocześnie blogiem opowiadającym o mojej działalności zawodowej oraz o fascynacji antykami, którą chciałbym się podzielić.

środa, 4 stycznia 2012

Półka secesyjna, piękny i ciekawy mebel.
Chcę zaprezentować półkę która bardzo mi się podoba, rzeczą która szczególnie zwraca moją uwagę jest wielkość mebla oraz subtelne dekoracje rzeźbiarskie.  Tak duża wisząca półka rzadko się trafia.
Jest to mebel w stylu secesji o czym świadczą pięknie wijące się rzeźbienia w płycinach przypominające kłącza roślin. Półkę wykonano na przełomie XIX i XX wieku, użyto do jej wykonania drewna dębowego.
Jest to bardzo ładny mebel który został odnowiony i teraz doskonale się prezentuje, gdyby ktoś był ciekaw to poniżej znajduje się zdjęcie półki przed renowacją. 

WYMIARY:  blat półki 200 x 28 cm, wysokość 24 cm.


I want to present a shelf that I really like. Nice furniture with a subtle sculptural decorations. This is rather big object. Such a large hanging shelfs are rare.
This is a piece of furniture in Art Nouveau style. With a beautifully sinuous carving in the panels almost like a plant rhizomes. Shelf was made in the late nineteenth and early twentieth century, made from oak.
This is a very nice piece of furniture that has been renovated and now presents perfectly. 
The last picture in the galery shows the shelf before renovation.

Dimentions: countertop size 200 x 28 cm, height 24 cm. 3 komentarze:

 1. Faktycznie ładna półka :))) Powiedziałabym, że zmysłowa :))))))) Bardzo mi się podoba, konstrukcja i ozdoby nadają jej subtelnego wyglądu, mimo jej znacznych wymiarów :))
  Tylko mam pewne spostrzeżenia i chciałabym się dowiedzieć, gdyż na antykach znam się tylko ociupinkę. I jeśli można, to prosiłabym o wyjaśnienie. Po moich doświadczeniach wydaje mi się, że została przerobiona, jeśli chodzi o sposób mocowania. Według mnie powinna ona mieć system wieszania tak skonstruowany, aby można ją było zawieśić tak, że nie byłoby widać uchwytów i kołków w ścianie. Poza tym system wieszania powinien być tak skonstruowany, że po demontażu do mocowania i potem założenia z powrotem niewielkich elementów (np. wsporników, lub listewek) była by możliwość takiego mocowania, że półka ściśle przylegałaby do ściany, nie byłoby ani milimetra odchylenia jej pleców i wszystko byłoby idealnie zamaskowane. Czy tak to było? Czy to innych czasach stosowano takie praktyki?
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Panie Tomku . A niejest to przypadkiem górny fragment kanapy lub stalli kościelnych bądź pałacowych , stąd kołki pod spodem a rozmiar odpowiada trzem miejscom siedzącym pod spodem. Dość często spotyka się takie kanapy w okresie historyzmu eklektycznego, tak nazywam epokę secesji i neostyli. To tylko taka mała dygresja, niewątpliwie ciekawy mebelek.
  Pozdrawiam Piotr

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, zarówno Pani Aneta jak i Pan Piotr w swoich komentarzach mają dużo racji.
  Pani Aneta pisze: "po moich doświadczeniach wydaje mi się, że została przerobiona".
  Pan Piotr zauważa, że może to być fragment kanapy.
  Otóż rzeczywiście prezentowana półka pierwotnie musiała być elementem kanapy. Przekonać się o tym można patrząc na zdjęcie mebla przed odnowieniem gdzie są widoczne kołki mocujące u podstawy półki.
  Półka trafiła do mnie samodzielnie, bez brakującej kanapy :-)
  Skleiliśmy konstrukcję ponieważ odspajał się blat od podstawy, dorobiliśmy kilka brakujących detali dekoracyjnych: boczne listwy ozdobne przy blacie oraz jeden z laufrów. Całość została oczyszczona, wybarwiona i zapoliturowana.
  Co do mocowań to rzeczywiście można się postarać i dorobić ukryte haki. Jednak ja zdecydowałem się na te które są ponieważ półka jest bardzo ciężka. Użyte haki są długie i dzięki temu wiążą dodatkowo blat z elementami ramy które są widoczne na tylnej części podstawy. Takie rozwiązanie wydaje się bezpieczniejsze.
  Może rzeczywiście widoczne haki są pewnym mankamentem od strony estetycznej. Jednak są one płaskie i jeżeli zastosuje się kołki do ściany które nie będę wystawać więcej niż potrzeba to nie powinno to przeszkadzać. Odnawiając półkę zakładałem przy tym, że będzie ona wysoko zawieszona i tym samym mocowania będą zasłonięte przez blat.

  Dzisiaj albo jutro o ile czas mi pozwoli to postaram się opublikować jeszcze jedną, tym razem eklektyczną półkę.

  Pozdrawiam i zapraszam do dalszych komentarzy, Tomek.

  OdpowiedzUsuń