Nazywam się Tomasz Wrzesiński. Jestem osobą interesującą się antykami. Nie tylko je zbieram ale także odnawiam, przywracam im dawną świetność. Z mojego kolekcjonerstwa zrodziła się praca dająca mi utrzymanie.
Witam na mojej stronie internetowej, która jest jednocześnie blogiem opowiadającym o mojej działalności zawodowej oraz o fascynacji antykami, którą chciałbym się podzielić.

sobota, 1 stycznia 2011

Meble w Allegro.

  
W związku z dużym zainteresowaniem jakim cieszy się ten wpis postanowiłem go nieco przeredagować i rozwinąć. Pierwotnie chciałem omówić kilka przedmiotów które wpadły mi w oko gdy przeglądałem strony z meblami w Allegro. Post w pierwotnej formie znajduje się na dole strony i jest wyróżniony większą czcionką.  Dzisiaj wydaje mi się, że powinienem napisać nieco więcej o antykach w internecie  i ująć sprawę w kilku aspektach.


1. Znaczenie i wpływ internetu w handlu antykami i rozwoju kolekcjonerstwa. 


  Może to zabrzmi dziwnie w wypadku ludzi interesujących się antykami ale to oni jako jedni z pierwszych na masową skalę przekonali się do nabywania antyków w sieci. Co prawda wszyscy byli przyzwyczajeni do kontaktu na żywo z przedmiotami które chcieli nabyć. Jednak możliwość kupowania bez ruszania się z domu, łatwość porównania ofert oraz duża podaż i dostępność obiektów z całego kraju, a nawet świata sprawiły, że coraz więcej osób przekonało się do poszukiwania antyków przez internet.  
  Można powiedzieć, że internet całkowicie zmienił dotychczasowy obraz handlu antykami. Wcześniej handel antykami wymagał dużej wiedzy teoretycznej i doświadczenia, osoba która się tym trudniła musiała posiadać wiedzę, bywać regularnie na giełdach, odwiedzać muzea, sklepy i galerie z antykami, śledzić notowania domów aukcyjnych. Wszystko to było bardzo trudne do wykonania jednocześnie, co za tym idzie, zdobywanie doświadczenia w branży zajmowało często wile lat.  W dobie internetu wszystko nagle się zmieniło, dostępność zdjęć i opisów oraz przegląd cen są na wyciągnięcie ręki. Nawet osoba specjalnie niezorientowana w temacie może samodzielnie porównywać i wartościować wiele przedmiotów na zasadzie obserwacji.  W wyniku łatwości w pozyskiwaniu informacji z internetu do handlu antykami trafiło wielu nowych sprzedawców. Grono ludzi którzy zajmowali się tą branżą nagle bardzo się rozszerzyło. Co prawda starzy antykwariusze mając większą wiedzę i doświadczenia są wciąż bardzo ważni dla rynku przedmiotów zabytkowych. Jednak muszą się liczyć z otwarciem "zawodu" i silną ekspansją nowicjuszy.  
   Klienci stoją także przed wyzwaniem, czy podjąć ryzyko i kupić rzecz często w niskiej cenie od osoby początkującej i nie potrafiącej w stu procentach zagwarantować autentyczności sprzedawanego obiektu.  Czy też wybrać ofertę sprzedawcy z większym doświadczeniem który potrafi lepiej wyselekcjonować sprzedawane przedmioty.  W wypadku antyków często niska cena kusi możliwością okazji ale też bywa pułapką, trzeba dużo własnej wiedzy i wyczucia aby nie popełnić błędu. Należy rozważyć każdą transakcję pod względem autentyczności obiektu, porównania cen i ewentualnych kosztów renowacji.  
  W wyniku rozwoju internetu handel antykami zmienił się też od strony technicznej. Nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta jak dużo było dawniej sklepów z antykami, jak licznie były odwiedzane giełdy staroci. W ostatnich latach znacząco spadła liczba antykwariatów, nie wytrzymują one konkurencji z handlem internetowym. Te co pozostały muszą równolegle ze sprzedażą stacjonarną prowadzić handel przez internet lub posiadać własną stronę internetową. To nie znaczy, że osoby które pracowały w branży po zamknięciu tradycyjnych sklepów odeszły od zawodu, większość dalej pracuje i prowadzi sprzedaż z własnego domu, biura lub magazynu przez komputer. Po prostu utrzymanie lokalu handlowego w centrum miasta przy malejącej liczbie tradycyjnych nabywców przestało się opłacać.  Jak już wspomniałem internet ma też wpływ na kształt tradycyjnych giełd. Trochę się one wyludniły i zmienił się nieco ich asortyment - powoli z obrotu giełdowego znikają meble, a coraz więcej wystawców przywozi na giełdy jedynie drobnicę.
  Internet ma też ogromne znaczenie w wymiarze kolekcjonerskim, nie chodzi mi tylko o wymianę handlową, warto zauważyć jak wiele wnosi informacji i możliwości komunikowania się. Wraz z rozwojem sieci powstaje równolegle wiele stron tematycznych i fanklubów, są też fora dyskusyjne. Wszystko to razem wpływa na popularyzację antyków. Co prawda nic nie zastąpi rzeczywistego kontaktu z zabytkami.  Niemniej jednak nie można nie doceniać internetu.


2. Dostępność i podaż antyków w internecie.  


... w trakcie pisania, pełen tekst będzie opublikowany w niedługim czasie.


3. Na co warto zwrócić uwagę - pułapki i możliwości.  


... w trakcie pisania.


4. Zakup i realizacja transakcji.  


... w trakcie pisania.
 Pierwotny wpis.

Jako, że nie byłem na żadnej z imprez sylwestrowych ostatniej nocy to dzisiaj wstałem rześko i bez bólu głowy. Nieraz gdy nie mam nic specjalnego do zrobienia to lubię sobie pooglądać meble w Allegro. Jednak muszę przyznać, że jest coraz mniej tych autentycznych, znaczną część oferty stanowią różnego rodzaju kopie i meble stylowe. Szkoda, że Allegro nie daje takiej możliwości jak Ebay który stworzył opcję automatycznego sortowania w kategoriach: na rzeczy oryginalne - wykonane przed 1945 rokiem lub kopie i przedmioty stylowe - wykonane po 1945 roku.


Lista mebli które dzisiaj mi się spodobały:


  • Antyk pianino i stołek Art Deco.   Moim zdaniem jest to niezwykły komplet mebli które bardzo dobrze oddają cechy Art Deco. Te meble to wspaniała kompozycja kształtu i pięknego orzechowego drewna. Rzecz na pewno godna uwagi.
  • Eklektyczny stolik niciak, biureczko pod laptopa.   Jest to klasyczny dziewiętnastowieczny  niciak o ładnych kształtach. Jednak nie to zwróciło moją uwagę - ciekawy jest sposób przedstawienia przedmiotu z laptopem na blacie na jednym ze zdjęć. Sądzę, że takie zdjęcie może być pomocne przy sprzedaży mebla ponieważ pokazuje jego dodatkowe zastosowania.
  • Szyfoniera Biedermeier z około 1840 roku. Jest to ładny i klasyczny mebel których jest coraz mniej w dzisiejszych czasach. Na pewno warto zwrócić uwagę na tego typu przedmioty.  Może datowanie mebla w opisie aukcji jest nieco za wczesne ale nie można tego podważyć nie widząc szyfoniery na żywo.


2 komentarze: