Nazywam się Tomasz Wrzesiński. Jestem osobą interesującą się antykami. Nie tylko je zbieram ale także odnawiam, przywracam im dawną świetność. Z mojego kolekcjonerstwa zrodziła się praca dająca mi utrzymanie.
Witam na mojej stronie internetowej, która jest jednocześnie blogiem opowiadającym o mojej działalności zawodowej oraz o fascynacji antykami, którą chciałbym się podzielić.

sobota, 26 stycznia 2013

Niciak w stylu biedermeier - jak z podręcznika historii sztuki.

Jest wiele mebli w stylu biedermeier które zasługują na uwagę. Są to przedmioty w których doskonałość formy współgra z wysokiej klasy rzemiosłem.
Biedermeier jest pierwszym okresem w historii sztuki w którym w dziedzinie meblarstwa kładziono tak wysoki nacisk na eksponowanie piękna ukrytego w drewnie. Rysunek i barwa drewna odgrywały w tym czasie bardzo ważną rolę jako element dekoracyjny w meblu. Proste formy mebli doskonale eksponowały zdobnicze walory drewna.  Wcześniej drewno było głównie surowcem  który służył do budowy mebli o bogatej formie.  W okresie biedermeieru uległa zmianie filozofia wytwarzania mebli - bogactwo formy zastąpiono prostą i czytelną konstrukcją eksponującą wysoką jakość rzemiosła i naturalne piękno użytego materiału. Kładziono przy tym wyższy niż wcześniej nacisk na funkcjonalność wykonywanych wyrobów.

Bardzo dobrym przykładem mebla biedermeierowskiego jest poniższy stolik niciak. Jest to mebelek o prostej formie który potrafi zaskoczyć swym kształtem. Jednak kształt mebelka nie przysłania rysunku drewna, wręcz przeciwnie - barwa i rysunek użytego drewna doskonale komponuje się dając niezwykły efekt.
Stolik oprócz wyróżniającej się formy ma bardzo funkcjonalne rozwiązania które służyły wygodzie jego użytkownika. Jest to stolik do robótek, często zwany niciakiem. Kobieta która mogła spędzać przy nim długie godziny pracując nad haftami lub szydełkując miała dzięki zastosowanym szufladkom i skrytkom wszystkie narzędzia i materiały pod ręką. Praca przy takim mebelku musiała być o wiele przyjemniejsza.Prezentowany stolik pochodzi z stosunkowo późnego okresu, wykonano go w drugiej połowie XIX wieku. Niciak posiada dębową konstrukcję którą pokrywają okleiny z drewna mahoniowego.  Niciak posiada otwierany blat, szufladkę oraz wysuwany schowek który jest oklejony dekoracyjny suknem.
Stolik jest zachowany w oryginalnym stanie, wymaga kilku prac konserwatorskich. Jego głównym mankamentem jest wyjęcie blatu oraz plama na suknie.

WYMIARY:    blat 43 x 32 cm, wysokość 74 cm.

Jest to mebel jak z podręcznika historii sztuki. Takie przedmioty bardzo rzadko się pojawiają, są to prawdziwe obiekty kolekcjonerskie.

Gdyby ktoś był zainteresowany zakupem tego przedmiotu to proszę o kontakt.

------ & ------


9 komentarzy:

 1. Niciak, bardzo podręczny mebel :) ciekawe czemu teraz takich nie robią...
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, rzeczywiście takie mebelki są bardzo poręczne. Oprócz tego, że mam podobne do sprzedania to sam w domu używam. Nasz domowy niciak doskonale się sprawuje w przedpokoju, można w nim przechowywać dokumenty osobiste i klucze oraz inne drobiazgi.

   Znając Pani umiejętności polecam zrobienie takiego mebelka samodzielnie. Ewentualnie może się Pani zdecydować na zakup jednego z moich niciaków :)

   Pozdrawiam, Tomek.

   Usuń
 2. Jest przepiękny. Szkoda, że nie mam już miejsca na takie mebelki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niciaki to bardzo ustawne mebelki, można sobie taki postawić w przedpokoju lub koło łóżka jako szafkę nocną.

   Dzięki za komentarz.
   Pozdrawiam, Tomek :)

   Usuń
 3. Niciak bardzo ładny, szkoda że już się raczej nie pojawia w naszych domach - emancypacja kobiet wyparła niciaki:-) ale zawsze można zmienić jego funkcję i wpuścić do domu;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niciaki wciąż są w domach mile widziane i wiele osób wpuszcza je na swoje pokoje, nie brudzą, nie obgryzają krzeseł i nie domagają się aby podczas obiadu dzielić się z nimi posiłkiem ;)

   Pozdrawiam, Tomek :)

   Usuń
 4. Hello Tomasz
  Thanks for the beautiful pictures from Krzywizna, the home of my grandfather.
  I would love it if there would still be new pictures.
  Jan Ottmann

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hello,
   thanks for a nice comment.
   I'll try to add something new about Krzywizna. I live in Krzywizna since 2009 and I like this village. My home is in an old distillery building.
   Greetings from Schonwald :-)

   Usuń
  2. Hello
   The old distillery is if I'm not mistaken, at the border village near the former home of my parents, grandpa. Although I was never in Krzywizna but I have often drawn the map of the resort from my grandfather and the satellite images viewed on google maps :). But I want to someday visit Krzywizna, it would be nice with my grandfather together but unfortunately he's too old. The journey is too hard for him. I wish you a good business you have very nice things in the offer

   friendly jan

   Usuń