Nazywam się Tomasz Wrzesiński. Jestem osobą interesującą się antykami. Nie tylko je zbieram ale także odnawiam, przywracam im dawną świetność. Z mojego kolekcjonerstwa zrodziła się praca dająca mi utrzymanie.
Witam na mojej stronie internetowej, która jest jednocześnie blogiem opowiadającym o mojej działalności zawodowej oraz o fascynacji antykami, którą chciałbym się podzielić.

niedziela, 24 lipca 2011

Nocna szafka w stylu eklektycznym z drugiej połowy XIX wieku.Na koniec jako ciekawostka - stan mebla przed renowacją.Meble eklektyczne są jednymi z najbardziej dekoracyjnych wyrobów w historii rzemiosła. Charakteryzują się one dużą ilością detali rzeźbiarskich, często nawiązują do wyrobów z okresu renesansu, gotyku i klasycyzmu. Elementy architektoniczne wykorzystywane do budowy mebli eklektycznych  dobierano w taki sposób aby stwarzać wrażenie bogactwa. Wyroby o takiej formie miały świadczyć o zamożności domu i jego mieszkańców.
Styl eklektyzmu z architekturze i sztuce przypada na drugą połowę dziewiętnastego wieku. Jest to okres tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa opierającego swoje utrzymanie na przemyśle i rozwoju miast.

Szafka która jest tematem postu pochodzi z lat 1880-90, wykonano ją z drewna orzechowego, posiada blat z czarnego marmuru. Choć jest to mały mebelek to jednak sprawia wrażenie ciężkiego przedmiotu z powodu dużej ilości detali dekoracyjnych. Jednak co ważne wszystkie elementy mebla są ze sobą bardzo dobrze dobrane tworząc bardzo ładną szafkę.
Szafka posiada szufladkę pod blatem oraz drzwiczki w dolnej części. Jest to bardzo ładny i ustawny mebelek który może pełnić szereg różnych funkcji w domu i być jego ozdobą.

Wymiary:  blat 48 x 38 cm, wysokość 85 cm.

3 komentarze:

 1. Styl eklektyczny nazwany inaczej historyzmem jest stylem masowej produkcji zazwyczaj przeciętnej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Eklektyzm i historyzm to są tożsame nazwy więc niema istotnej różnicy którego z tych słów użyjemy, tak przynajmniej moim zdaniem.
  Co do masowej produkcji to prawda: są to meble z początku ery przemysłowej. Jednak dziewiętnastowieczna masowa produkcja ma się nijak do dzisiejszych realiów w jakich funkcjonują współcześni wytwórcy i dystrybutorzy.
  Po pierwsze meble eklektyczne mają konstrukcję wykonaną z prawdziwego drewna, robiono je z zachwianiem prawideł rzemiosła panujących od wieków. Z tą tylko różnicą, że skala wytwórczości była nieco większa ponieważ pozwalało na to użycie maszyn. Jednak podstawowe zasady pracy z drewnem nie różniły się od tych używanych wcześniej.
  Co do jakości to ja jako stolarz powiem szczerze, że chciałbym aby takie standardy jakie stosowano do produkcji mebli w drugiej połowie XIX wieku przetrwały chociaż w niewielkiej części do dzisiejszych czasów. Jeżeli będziemy się posuwać w czasie od XIX wieku do lat współczesnych to gdzieś tak na przełomie lat 1940-50 dojdziemy do kresu prawdziwego stolarstwa opartego na wykorzystaniu drewna i upadku jakości. Przy tym gdyby meble eklektyczne miały być złej jakości to jakim cudem by przetrwały po 100 do 150 lat. Zarówno moim jak i innych ludzi zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie aby można je było używać przez kolejne dziesięciolecia.


  Jestem ciekaw opinii innych osób, może ktoś się jeszcze wypowie. Bardzo proszę o komentarze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na naszym serwisie nie ma co prawda mebli, ale może kogoś zainteresują grafiki:

  www.zbiory.net/search.php?id=230&ord=0

  OdpowiedzUsuń