Nazywam się Tomasz Wrzesiński. Jestem osobą interesującą się antykami. Nie tylko je zbieram ale także odnawiam, przywracam im dawną świetność. Z mojego kolekcjonerstwa zrodziła się praca dająca mi utrzymanie.
Witam na mojej stronie internetowej, która jest jednocześnie blogiem opowiadającym o mojej działalności zawodowej oraz o fascynacji antykami, którą chciałbym się podzielić.

poniedziałek, 18 lipca 2011

Dewocjonalia, religijność i przedstawienia świętych.
Od jakiegoś czasu noszę się chęcią opisania przedmiotów które jakże często spotykamy. Niejednokrotnie są to jedyne zabytkowe wyroby pozostawione w domach naszych przodków. Na skutek zniszczeń wojennych i lat komunizmu polskie domy są ogołocone z antyków: mebli, malarstwa, wyrobów rzemiosła artystycznego itp. Przedmiotami które stosunkowo najlepiej przetrwały zawirowania dziejów są dewocjonalia.
Dzisiaj często nie stanowią bezpośrednio o religijności rodziny bo i religijność w dzisiejszych czasach jest już inna, niejednokrotnie dewocjonalia bywają tylko dopełnieniem wystroju wnętrza.  Jednak to silna wiara naszych dziadków i rodziców pozwoliła na zachowanie tak dużej ilości przedstawień świętych do naszych czasów.
Kultura tworzenia i posiadania przedstawień świętych ma swoje głębokie korzenie wywodzące się z wiary. Życie ludzi w dawnych wiekach przepojone było religijnością. W ludowej wierze było miejsce dla licznych świętych i patronów których przedstawienia odwzorowywano na obrazach i rzeźbie oddając tym samym należną im cześć. Podstawowym nurtem była powszechność kultu Chrystusa i Maryi jednak równolegle tworzono motywy związane z kultem licznych świętych - patronów, obrońców i orędowników we wszelkich troskach i cierpieniach.
Liczne wizerunki świętych spotykane w domach, kościołach, przyrożnych kapliczkach to stały element naszego krajobrazu to dowód tradycji i wartości panujących w społeczeństwie. Domowe obrazy i rzeźby, przedmioty kultu, odwzorowani na nich święci byli bardzo bliscy ludziom, przedstawieni w artystycznych wizjach dawali poczucie bezpieczeństwa i związku z wiarą.
Jak już wspomniałem dzisiejsza religijność jest inna i tym samym święci nie mają już tak silnego znaczenia w życiu. Jednak przedmioty które są ich obrazem darzymy szacunkiem, warto aby przetrwały jak najdłużej.

2 komentarze:

 1. Witam:) Śliczne figurki Matki Boskiej. Czy są gdzieś do nabycia?
  Pozdrawiam ciepło Ania

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, dziękuję za komentarz.
  Figurki tego typu mamy w sprzedaży, można je zobaczyć u nas siedzibie firmy. W wypadku gdyby nie miała Pani możliwości dojechać osobiście to mogą też zostać wystawione w serwisie Allegro w umówionym czasie. Szczegóły możemy ustalić przez e-mail bądź telefonicznie.
  Pozdrawiam, Tomek.

  OdpowiedzUsuń